10 września, 2024
OSTATNIO!
21 października, 2020

Zastosowanie zegarów astronomicznych

Autor 0 985 Views

Do sterowania urządzeniami, których praca w jakiś sposób jest powiązana ze wschodami i zachodami słońca, doskonale sprawdzają się zegary astronomiczne. Wykorzystywane są one systemach Smart Home, a także w tradycyjnych instalacjach.

Jak działają zegary astronomiczne? 

Do czynienia mamy z elementami sterującymi, które służą do załączania i wyłączania obwodów elektrycznych o określonych porach. Podstawowym trybem działania zegara astronomicznego jest praca automatyczna. Polega ona na analizie aktualnej daty oraz współrzędnych geograficznych miejsca, w którym sprzęt został zamontowany. Informacje te podaje użytkownik podczas montażu urządzenia.

Na ich podstawie zegar astronomiczny określa położenie słońca względem horyzontu i ustala, kiedy dojdzie do załączenia i wyłączenia obwodu. W przypadku większości urządzeń, odbywa się to na podstawie astronomicznego zachodu oraz wschodu słońca. Wskazać można jednak również tak zwany zmierzch i świt cywilny. Użytkownik końcowy może też sam wyznaczyć moment wyłączenia i załączenia obwodu lub skorzystać ze specjalnych kodów współrzędnych, przyporządkowanych do konkretnych miast.

To jednak nie wszystko. Zegar astronomiczny wcale nie musi działać wyłącznie w trybie automatycznym. W zależności od modelu urządzenia, zdecydować możemy się także na:

  •       tryb półautomatyczny – pozwala na ręczne wyłączenie bądź uruchomienie obwodu podczas pracy automatycznej. Po rozpoczęciu nowego cyklu (czyli po kolejnym wschodzie lub zachodzie słońca), zegar powraca do trybu automatycznego,
  •       tryb ręczny – użytkownik może wyłączyć pracę automatyczną i sam decydować o załączeniu lub rozłączeniu styku. Zmiana jest stała.

Gdzie warto wykorzystać zegary astronomiczne? 

Omawiane urządzenia wyróżniają się naprawdę szerokim zastosowaniem. Korzystają z nich nie tylko użytkownicy indywidualni, ale również firmy oraz instytucje publiczne. Poniżej przedstawiamy najczęstsze sposoby obsługi zegarów astronomicznych.

  •       Sterowanie oświetleniem. Jest to zadanie, które zegary spełniają najczęściej. Nie tylko w budynkach, ale także w miejscach publicznych – na parkingach, przy ulicach, parkach, boiskach piłkarskich czy ogrodach. Włączają oświetlenie tylko wówczas, gdy rzeczywiście jest to potrzebne. Tym sposobem ich praca przekłada się na poważne oszczędności.
  •       Sterowanie roletami i żaluzjami. Gdy na zewnątrz robi się ciemno, system zasłania okna, a po wschodzie słońca je odsłania. Jak już wspominaliśmy, zegary astronomiczne można w łatwy sposób konfigurować, co w tym przypadku okaże się bardzo pomocne.
  •       Sterowanie nawadnianiem. Urządzenia w ten sposób użytkowane są w ogrodach, na boiskach i w parkach. Dzięki nim, system nawadniający może zostać uruchomiony wówczas, gdy po zmierzchu na terenie nie będzie osób postronnych.

To oczywiście tylko kilka przykładów na to, w jaki sposób zegary astronomiczne mogą ułatwić realizację wielu procesów. Bez angażowania w nie użytkownika końcowego. Zegary warto montować wszędzie, gdzie praca sterowanych obwodów ma związek z porami dnia i nocy.

Funkcje dodatkowe zegarów astronomicznych 

Oferowane na rynku urządzenia stają się coraz bardziej rozbudowane, na czym oczywiście zyskują użytkownicy. W przypadku zegarów astronomicznych skorzystać możemy z wielu funkcji dodatkowych, związanych na przykład z obsługą specjalnych aplikacji na urządzenia mobilne. Pozwalają one na przykład na programowanie sterowników, tworzenie kopii zapasowych czy też ustawianie współrzędnych. Wymiana informacji między urządzeniami odbywa się przy użyciu łączności NFC.

To jednak wszystko. Spośród dodatkowych funkcjonalności zegarów astronomicznych wymienić należy również możliwość wprowadzanie korekcji czasów załączania i wyłączania, automatyczną zmianę na czas letni oraz zimowy, pamięć stanu przekaźnika, a także tak zwaną przerwę nocną (czasowe wyłączenie urządzenia między programowymi punktami pracy). Zegary astronomiczne to więc naprawdę rozbudowane elementy automatyki, z których warto korzystać. Nie tylko w domu.

Źródło: F&F – automatyka przemysłowa