Przemysłowa obróbka materiału wymaga zastosowania narzędzi trwałych i gwarantujących oczekiwaną jakość wykończenia. Tu znaczenie ma zarówno niewielka skala tolerancji w zakresie wymiarów, jak i wszechstronność dostępnych narzędzi. Takie właśnie oferuje marka Polledri – wśród nich bogaty wybór frezów składanych.
Polledri – specjaliści w zakresie narzędzi do obróbki
Polledri to marka, która stawia na wysoką jakość oferowanych narzędzi. Ich zaletami są długa żywotność, wysoka wydajność i elastyczność zastosowań. Firma koncentruje się na wydajności produkowanych narzędzi i ich geometrii. Szeroka gama narzędzi pozwala zaspokoić różnorodne potrzeby w zakresie produkcji. Ich zastosowanie umożliwia uzyskanie doskonałych rezultatów końcowych i redukcji kosztów.
W ofercie Polledri znajdują się:
- frezy składane, frezy ostrzowe wsteczne i czołowe;
- okrawarki, fazowniki na wiertła i gwintowniki;
- okrawarki dwustożkowe czołowe i wsteczne;
- fazowniki i okrawarki;
- fazowniki do wnętrza i zewnętrza rur;
- pogłębiacze i wiertła stopniowe;
- zestawy fazowników;
- narzędzia specjalne Polledri.
Frezy Polledri mają jeszcze jedną ważną zaletę – można poddać je ostrzeniu, regeneracji i pokrywaniu. Dotyczy to także frezów składanych. W efekcie spada koszt jednostkowy zakupu narzędzi i jednocześnie obniża się koszty produkcji.
Frezy składane Polledri – rodzaje
W ofercie marki znajduje się szeroka gama frezów składanych. Do tej grupy narzędzi należą: frezy 4-ostrzowe, frezy 3-ostrzowe, frezy 2-ostrzowe, wiertła długie i krótkie, prowadniki stałe i obrotowe oraz wrzeciona.
Frezy 4-ostrzowe to narzędzia o twardości hrc 63 i średnicy od 7 do 85mm z kątem kanału wiórowego wynoszącym 40o. Zbudowane są w taki sposób, aby spełnić wszystkie wymagania w zakresie czołowego frezowania. Co więcej, wprowadzając do narzędzia prowadnice obrotowe lub wymienne wiertła pozwalają wykonać jedną lub więcej operacji obróbkowych w jednym przebiegu. Przeznaczone są do stosowania na materiałach normalnych lub charakteryzujących się krótkim wiórem. Można je wykorzystywać na stali R.42, 60, 100, stali nierdzewnej, staliwie R80, stali stopowej 200HB czy mosiądzu. W ramach smarowania wymagają zastosowania rozcieńczonego oleju lub pracy na sucho.
Frezy 3-ostrzowe wykonane z węglika spiekanego posiadają średnicę od 10 do 85mm z kątem rowka wiórowego wynoszącym 50o. Mogą być stosowane z prowadnicami obrotowymi. Mogą być wykorzystane do frezowania czołowego żeliwa i brązu. Obróbka żeliwa nie wymaga zastosowania smarowania, natomiast stal wyżarzona 200HB, brąz twardy czy bakelit najlepiej poddawać obróbce przy zastosowaniu rozcieńczonego oleju.
Frezy 2-ostrzowe typu W grupy 0-1-2 o twardości 63hrc, średnicy od 7 do 40mm oraz kanałkiem wiórowym o kącie 28 o. Można je także zastosować z prowadnicami obrotowymi. Zalecane są do stosowania na materiałach o wiórze długim i normalnym. Za ich pomocą można dokonać obróbki m.in. cynku, miedzi, aluminium, stopów twardego aluminium czy stali nierdzewnej. Zaleca się do smarowania stosowanie oleju rozcieńczonego lub obróbki na sucho.
Frezy do fazowania 90o-60o należą do typu S-S/T, posiadają twardość 63hrc i średnicę od 8,3 do 100mm. To rodzaj frezów 3-ostrzowych, które racjonalizują wszystkie problemy związane z fazowaniem. Mogą być stosowane podczas innych operacji i jednocześnie zapewniają wysoką wydajność oraz pracę bez wibracji. Przeznaczone są do obróbki szerokiej gamy materiałów – od stali, przez mosiądz, brąz, aluminium po tworzywa sztuczne.
W ofercie Polledri znajdują się również frezy 2-ostrzowe z płytkami wymiennymi z widii. Zalecane są do materiałów twardych, w tym stali i żeliwa przy wykorzystaniu sztywnej i mocnej obrabiarki. Mogą być stosowane także w posuwie. Inny rodzaj dostępnych narzędzi to wiertła długie i krótkie typu C-L w HSS o średnicy od 4,2 do 25mm. Przeznaczone do wszystkich wrzecion marki Polledri.
Innym elementem frezów składanych są prowadniki stałe i obrotowe wykonane ze stali nawęglonej lub hartowanej typu F-R. Do wyboru pozostaje duży wybór średnic od 4 do 52mm. Pozwalają na frezowanie czołowe lub otworów do średnic stosowanych powszechnie w przemyśle mechanicznym. Wrzeciona typu A-B-BW-AF to uchwyty wykonane ze stali nawęglonej i utwardzonej. Niewątpliwą zaletą prezentowanych produktów jest to, że umożliwiają szybką wymianę narzędzi składanych. Wrzeciona wyposażone są w 4 rodzaje trzonków, co pozwala na zastosowanie ich w szerokiej gamie obrabiarek skrawających. Inną wersją wrzecion jest typ A/T i A/TF, które charakteryzują się dużą wytrzymałością na czole, co sprawia, że można je wykorzystywać do trudnych obróbek. Wrzeciona typu C stosuje się z kolei w obróbce z prowadzeniem w tulei. Kolejnym typem wrzecion są te oznaczone D-DT. Przeznaczone są do maszyn sterowanych numerycznie.
Szeroka możliwość różnorodnych konfiguracji sprawia, że z przedstawionych elementów można stworzyć prawie 100 sztuk różnorodnych frezów o doskonałych parametrach. To sprawia, że przedsiębiorstwa często je wykorzystują dla uzyskania optymalnych efektów.
Źródło: Systemy i Technologie Mechaniczne – narzędzia i urządzenia dla przemysłu