27 kwietnia, 2024
OSTATNIO!
  • Home
  • Budownictwo
  • Mieszkanie na początku czy na końcu inwestycji – kiedy zdecydować się na zakup?
29 grudnia, 2022

Mieszkanie na początku czy na końcu inwestycji – kiedy zdecydować się na zakup?

Autor 0 144 Views

Zakup mieszkania to jedna z tych decyzji, które wymagają głębokiego zastanowienia. Niejednokrotnie bowiem nieruchomość nabywa się na całe życie. Pod uwagę należy więc wziąć wiele kwestii. Jedną z nich jest moment nabycia lokum. Czy lepiej kupić mieszkanie na początku inwestycji, czy może na jej końcu? Jakie zalety i wady mają przedstawione opcje?

Zakup mieszkania na początku inwestycji – zalety i wady

Popyt na mieszkania w Polsce jest wysoki. Deweloperzy, widząc zainteresowanie, oferują różne nieruchomości. Dostępne lokale różnią się pod wieloma względami, także stopniem zaawansowania inwestycji. Mieszkanie można bowiem kupić na etapie dziury ziemi, jak i w momencie, gdy będzie już gotowe. Każda z tych opcji ma swoje atuty i wady.

Jakie są największe zalety zakupu mieszkania na początku inwestycji?

  1. Większy wybór mieszkań. Decydując się na nabycie lokum na początku inwestycji, klient może wybierać spośród różnych dostępnych mieszkań.
  2. Niższa cena za mkw. Mieszkania zakupione na etapie dziury w ziemi są najczęściej tańsze niż lokale już wybudowane i gotowe do zamieszkania.
  3. Możliwość dokonania zmian w projekcie. Jeśli nieruchomość jest nabywana na etapie dziury w ziemi, deweloperzy często oferują opcję dokonania zmian w projekcie. W zależności od inwestycji może to dotyczyć np. rozmieszczenia ścian działowych, wielkości pomieszczeń czy też umiejscowienia gniazd elektrycznych lub grzejników. Pozwala to dopasować lokum do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Zakup mieszkania na początku inwestycji to chętnie wybierane rozwiązanie. Nie oznacza to jednak, że jest wolne od wad. Nabycie lokum na etapie dziury w ziemi rodzi niepewność co do bezpieczeństwa inwestycji. Środki na mieszkanie przekazuje się bowiem, zanim jeszcze zostanie ono wybudowane. Jednak dzięki ustawie deweloperskiej środki są dobrze chronione. W razie bankructwa dewelopera lub niewywiązania się z umowy jego klienci nie muszą obawiać się, że zostaną z niczym.

Budowa bloku trwa średnio 18-24 miesięcy. Dla nabywcy oznacza to konieczność zamrożenia środków finansowych na ten czas. Muszą być one bowiem przekazywane deweloperowi w ustalonych transzach.

Zakup mieszkania na końcu inwestycji – zalety i wady

Inną opcją, na którą może zdecydować się nabywca, jest zakup mieszkania na końcu inwestycje. Ma to zarówno swoje zalety, jak i wady. Jakie są największe korzyści takiego rozwiązania.

  1. Bezpieczeństwo i pewność zakupu. Kupując mieszkanie w już ukończonej inwestycji, nabywca nie musi się obawiać, że z jakichś względów nieruchomość nie zostanie wybudowana lub powstanie z dużym opóźnieniem. Nabywa mieszkanie i może praktycznie od razu wprowadzać się do niego.
  2. Możliwość uzyskania atrakcyjnych rabatów. Zdarza się, że na końcu inwestycji wolne mieszkania są objęte wyprzedażą. W efekcie można je kupić taniej. 
  3. Możliwość zobaczenia mieszkania na żywo. Nie każdy na etapie dziury w ziemi jest w stanie zwizualizować sobie, jak będzie wyglądać mieszkanie. Może to doprowadzić do sytuacji, kiedy to nabywca kupi lokum, które nie do końca będzie odpowiadać jego rzeczywistym potrzebom i preferencjom. Nabywając nieruchomość na końcu inwestycji, może się przed tym uchronić. Wystarczy, że przed zakupem obejrzy mieszkanie. Łatwiej mu będzie wtedy ocenić, czy układ pomieszczeń i ich metraż mu pasuje.

Atutem tego rozwiązania jest również brak konieczności zamrożenia środków finansowych na miesiące. Podstawową wadą natomiast jest mniejszy wybór mieszkań. Część osób rezygnuje z tej opcji także dlatego, że daje ona ograniczone możliwości dopasowania lokum do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Zakup mieszkania to jedna z decyzji życiowych, które należy podejmować po wnikliwej analizie dostępnych na rynku możliwości. To, czy nabywca zdecyduje się kupić mieszkania na początku czy na końcu inwestycji, tak naprawdę zależy od jego indywidualnych potrzeb i preferencji, a także możliwości finansowych. Warto się dobrze zastanowić, aby potem nie żałować wyboru.