27 kwietnia, 2024
OSTATNIO!
20 września, 2019

Systemy uzdatniania sprężonego powietrza

Autor 0 1290 Views

Systemy uzdatniania sprężonego powietrza są bardzo istotne. Należy zwrócić uwagę, że pełnią one bardzo ważną rolę wpływając na trwałość oraz niezawodność instalacji służącej do wytwarzania i generowania sprężonego powietrza, jak również na świadczenie najwyższej jakości usług.

Dlaczego uzdatnianie jest konieczne w przypadku produkcji sprężonego powietrza?

Uzdatnianie sprężonego powietrza jest konieczne, ponieważ 1 metr sześcienny sprężonego powietrza zawiera około 190 milionów wszelkiego typu zanieczyszczeń. Należą do nich cząsteczki stałe, woda, olej, mikroorganizmy, wirusy, bakterie, pyłki, alergeny i inne chorobotwórcze drobnoustroje. Nie da się ograniczyć ilości zanieczyszczeń w cyrkulującym powietrzu, ponieważ sprężarka zasysa je bezpośrednio z otoczenia. Oznacza to, że sprężone powietrze powinno być uzdatniane, ponieważ tylko wówczas można wyeliminować wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Działanie to przekłada się nie tylko na wysoką jakość świadczonych usług czy wytwarzania produktów dedykowanych branży farmaceutycznej, medycznej, petrochemicznej, optycznej, wojskowej czy elektronicznej. Zanieczyszczenia także osiadają na różnych podzespołach kompresorów przemysłowych, co jest powodem awarii całych instalacji, uszkodzeń produktów końcowych, a także bardzo popularnej korozji.

Proces korodowania jest często przyczyną uszkodzenia poszczególnych elementów kompresorów przemysłowych, a także prowadzi do ryzyka całkowitej awarii sprzętu, łącznie z jego trwałym unieruchomieniem i przymusem zakupu nowej sprężarki. Oznacza to, że każdy właściciel przedsiębiorstwa wytwarzającego sprężone powietrze przy pomocy kompresorów przemysłowych musi zadbać o redukcję zanieczyszczeń.

Działając w branży dostarczającej najwyższą jakość produktów czy też świadczonych usług, należy mieć na uwadze, że zanieczyszczenia są niezgodne z ogólnie przyjętymi normami i dyrektywami Unii Europejskiej dotyczącymi jakości sprężonego powietrza. Poddawanie procesowi uzdatniania sprężonego powietrza powinno mieć na celu jego odpowiednie odolejanie, osuszanie i przefiltrowanie. Dzięki temu, instalacja służąca do wytwarzania sprężonego powietrza działa bezawaryjnie, bezproblemowo i przez bardzo długi okres jej eksploatacji.

Rodzaje zanieczyszczeń występujących w sprężonym powietrzu

Czystość sprężonego powietrza jest konieczna nie tylko w wielu branżach przemysłowych, ale również gwarantuje świadczenie usług na najwyższym poziomie. Dzięki temu, właściciel przedsiębiorstwa nie musi martwić się o to, że zanieczyszczona partia artykułów czy usługi wykonane przy pomocy zanieczyszczonego sprężonego powietrza wpłyną na kondycję finansową jego firmy oraz utratę kluczowych kontrahentów.

Proces uzdatniania sprężonego powietrza polega na redukcji wszystkich potencjalnych zanieczyszczeń. Do czynników zanieczyszczających sprężone powietrze należą:

– olej, jako czynnik smarujący i chłodzący, zastosowany w sprężarkach śrubowych i tłokowych;

– woda w postaci pary wodnej zasysanej przez sprężarkę z otoczenia;

– cząsteczki stałe w postaci kurzu, mikroorganizmów i pyłków.

Brak uzdatniania sprężonego powietrza – dalsze konsekwencje

Brak uzdatniania sprężonego powietrza prowadzi do wielu perturbacji związanych z koniecznością wymiany całej instalacji sprężonego powietrza. Nie ma możliwości, aby zaniechanie uzdatniania sprężonego powietrza nie powodowało szybszego korodowania czy zawilgocenia poszczególnych elementów instalacji. W dłuższej perspektywie wiąże się to z tym, że właściciel parku maszynowego często narzeka na zatrzymanie ich pracy lub problemy z ich maksymalną eksploatacją.

Zastosowanie systemów uzdatniania sprężonego powietrza polega na wykorzystaniu filtrów o różnym stopniu filtracji, do których należą filtry odpylające, odolejające, a także te, z węglem aktywnym oraz filtry sterylne. Poprawne skonfigurowanie układu uzdatniania sprężonego powietrza gwarantuje osiągnięcie maksymalnej czystości sprężonego powietrza i usunięcie wody, cząstek stałych oraz oleju. Potwierdza to norma ISO 8573 -1.

Źródło: Almig Kompressoren Polska – kompresory i sprężarki powietrza