Transport maszyn i materiałów na budowę może stanowić wyzwanie zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak i dla osób prowadzących mikroprzedsiębiorstwo. Ciężkie gabaryty to duży problem wymagający sprytnego podejścia. Doskonałym rozwiązaniem jest korzystanie z samochodów ciężarowych wyposażonych w dźwig hydrauliczny — tak zwanych HDS-ów.
Transport maszyn na budowę
Duże i ciężkie maszyny budowlane zazwyczaj na budowę przewożone są specjalnymi samochodami. Są to tak zwane niskopodwozia, na które można załadować zarówno koparkę czy ładowarkę, jak i walec drogowy. Wart przypomnieć, że tego typu pojazdy nie zawsze mogą poruszać się po drogach publicznych samodzielnie. Wynika to z faktu, że mogą powodować uszkodzenia nawierzchni drogowej, co skutkować może mandatami, a także karami administracyjnymi. Dotyczy to szczególnie pojazdów wyposażonych w gąsienice.
Transport takich pojazdów powinien być także zorganizowany z powodów finansowych i czasowych. Zazwyczaj maszyny te nie osiągają wysokich prędkości podczas poruszania się na drodze. Dowiezienie ich ciężarówką niskopodłogową pozwala znacząco skrócić czas i koszty podróży.
Niskopodwozia charakteryzują się tym, że umożliwiają wjazd ciężkich maszyn budowlanych na platformę, na której przewożone są do miejsca docelowego. Załadunek i rozładunek jest prosty i szybki — w przypadku obsługi przez doświadczonego operatora nie powinie trwać dłużej niż kilkanaście minut. W efekcie maszynę budowlaną można przetransportować w stosunkowo krótkim czasie nawet na dużych odległościach. Niskopodwozia powalają również na odpowiednie zabezpieczenie przewożonych pojazdów, co zabezpiecza je przed przypadkowym zsunięciem się z platformy przewozowej.
Transport materiałów na budowę
Innym problemem także powszechnie występującym na budowach jest transport materiałów. Przewóz ciężkich, wielkogabarytowych towarów typu rusztowania, materiały budowlane takie jak stal, kręgi betonowe, kostka brukowa czy kamienne płyty mogą być wyzwaniem. Podobna sytuacja ma się do transportu konstrukcji stalowych i drewnianych, a także agregatów prądotwórczych czy dużych tafli szkła. Tu doskonale sprawdzą się samochody ciężarowe z dźwigiem hydraulicznym — w skrócie zwane HDS-ami.
HDSy to samochody ciężarowe posiadające dźwig, który zamontowany jest z tyłu za kabiną lub na końcu skrzyni ładunkowej. Pozwala on podnieść i załadować na skrzynie duże i ciężkie przedmioty ważące po kilka ton. Co więcej, wykorzystanie HDSów ma także tę zaletę, że daje możliwość ograniczenia wykorzystanego do transportu sprzętu. Hydrauliczne dźwigi samochodowe przejmą na siebie funkcję załadunku, transportu i rozładunku materiałów w miejscu wskazanym przez klienta. Ich zaletą, poza udźwigiem wielu ton jest ramię dźwigu, które może operować w pewnej odległości od samochodu. Ramię hydraulicznego dźwigu może mieć wysięg ponad 20 metrów, co powala załadować ciężki ładunek położny w takiej odległości od pojazdu. Co więcej, HDSy mogą podnosić towary na pewną wysokość — na przykład nad płotem. To zasadniczo ułatwia załadunek i rozładunek.
Warto wiedzieć, że HDSy występują w dwóch wersjach — szosowej i terenowej. Pierwsza sprawdza się do transportu dużych gabarytów po drogach, druga z kolei dowiezie ciężki ładunek także tam, gdzie nie ma jeszcze utwardzonych dróg.
Wynajem transportu maszyn i materiałów budowlanych
Hydrauliczne dźwigi samochodowe to pojazdy specjalistyczne, które zazwyczaj nie są na wyposażeniu firm realizujących prace budowlane. Zresztą nie ma takiej konieczności, żeby każda firma inwestowała duże kwoty w celu zakupu pojazdu, który wprawdzie jest potrzebny, ale stanowi podstawowego narzędzia w realizacji działalności gospodarczej. Rozwiązaniem tego problemu jest możliwość wynajęcia HDSa na określony czas. Na rynku funkcjonują firmy specjalizujące się w wynajmie pojazdów HDS. Dbają one o utrzymanie parku samochodowego w należytym stanie technicznym, dzięki czemu wynajmujący ma pewność, że wypożyczony HDS sprawnie zrealizuje postawione przed nim zadania. Co więcej, firmy wynajmujące HDSy udostępniają je klientom z doświadczonym operatorem posiadającym stosowne uprawnienia. Zadba on o prawidłową i szybką realizację zadań związanych z załadunkiem, transportem i rozładunkiem towarów.
źródło: Avio-star.pl