10 września, 2024
OSTATNIO!
  • Home
  • Technologie
  • Jak udoskonalić prezentację multimedialną? Przydatne wskazówki
20 października, 2023

Jak udoskonalić prezentację multimedialną? Przydatne wskazówki

Autor 0 279 Views

Choć może się wydawać, że przygotowanie prezentacji multimedialnej w programie PowerPoint nie jest trudne, musisz pamiętać, że o jej jakości często decydują detale. Właściwa struktura treści, kolorystyka, czcionka – wszystko to (i wiele więcej) ma znaczenie. Chcesz wiedzieć, jak nad tym zapanować i co zrobić, by końcowy projekt spełniał podstawowe kryteria? Sprawdź nasze wskazówki!

1.      Sprawna nawigacja po prezentacji – widok prezentera i urządzenia mobilne

 Na początek rada, dzięki której łatwiej będzie Ci kontrolować prezentację i nawigować po poszczególnych sekcjach. Jeśli podczas wystąpienia nie możesz skorzystać z drugiego ekranu, by mieć podgląd na slajdy, użyj swojego telefonu lub tabletu. Specjalne aplikacje oraz pluginy pozwolą Ci zintegrować całość i reagować na bieżąco. Co więcej, przy użyciu urządzenia mobilnego jesteś w stanie nawet przełączać slajdy.

Przydatna okaże się też funkcja „widok prezentera” – dostęp do niego zapewnia sekcja „pokaz slajdów” na pasku narzędzi. Gwarantuje on podgląd na obecny i kolejny slajd, a także notatki, w których znajdzie się wszystko, czego potrzebujesz, by lepiej przedstawić temat i utrzymać kontakt ze słuchaczami.

2.      Zwróć uwagę na czcionkę prezentacji multimedialnej

 Nie powinna być zbyt „wymyślna”, ponieważ może zaburzyć czytelność przedstawionych informacji, jak również utrudnić ich przyswajanie. Liczy się schludność i prostota. Spore znaczenie ma ponadto dopasowanie jej do koloru tła slajdów, tak aby przez cały czas pozostawała widoczna.

W przypadku wyboru niestandardowej czcionki w programie PowerPoint, musisz liczyć się z tym, że na komputerze, który posłuży Ci do uruchomienia prezentacji, może nie być zainstalowana. W takiej sytuacji konieczne będzie szybkie jej pobranie. Jeśli natomiast okaże się to niemożliwe, tekst nie będzie wyświetlany poprawnie.

Żeby uniknąć takich problemów, ograniczyć się do rozwiązań podstawowych lub zapisz użytą czcionkę wraz z prezentacją. Jak to zrobić? Podczas zapisywania pliku, gdy nadajesz mu nazwę i wskazujesz miejsce docelowe, wybierz opcję Narzędzia, a następnie Opcje zapisywania. Po tym, jak na ekranie pojawi się stosowne okno, odszukaj sekcję Zachowaj wierność tej prezentacji podczas jej udostępniania i zaznacz opcję Osadź czcionki w pliku.

3.      Grywalizacja w prezentacji multimedialnej

 Ciekawym sposobem na urozmaicenie prezentacji dla uczniów i studentów jest wprowadzenie do niej elementów gier. Mowa tu o jakimś wyzwaniu, łamigłówce, czy też możliwości zbierania punktów, które uczestnikom rywalizacji pozwolą na zdobycie nagrody.

Po co to wszystko? Żeby zachęcić odbiorców do zaangażowania się w przedstawiany temat i poznawania nowych, przydatnych informacji. Treść z elementami grywalizacji okaże się dla nich na pewno bardziej interesująca, niż suchy, często niestety nudny referat.

4.      Grafiki, animacje, wykresy – skuteczny sposób na ożywienie prezentacji

 Najprostszą, a zarazem najskuteczniejszą, metodą udoskonalania przygotowywanych slajdów jest rezygnacja ze ścian tekstu na rzecz elementów wizualnych, które dobrze obrazują temat, a jednocześnie powodują, że przekazywana wiedza łatwiej zapada w pamięć.

Ma to swoje zastosowanie w niemal każdej prezentacji multimedialnej. Niezależnie od tego, czy wykładasz temat w szkole, pokazujesz produkt, firmę bądź istotny problem społeczny, wizualizacja danych pozwoli Ci przemówić do odbiorców.

Oczywiście należy uważać, by nie przesadzić. Nadmiar efektów wizualnych może wprowadzić niepotrzebny chaos, co też nie sprzyja przekazywaniu konkretnej wiedzy. Trzeba robić to z wyczuciem, pamiętając cały czas o tym, że najważniejsza jest prostota.

Jeśli masz w głowie ogólny zarys prezentacji multimedialnej, udało Ci się przygotować plan i wiesz, co powinna zawierać, to świetnie. Zwróć jednak uwagę również na drobnostki, pewne dodatki oraz funkcje, dzięki którym całość okaże się jeszcze przystępniejsza i łatwiejsza do przedstawienia. Dobrym pomysłem będzie także skorzystanie z pomocy specjalistów od tworzenia prezentacji, którzy zrobią lub dopieszczą prezentację za Ciebie.