Jeśli choć trochę orientujesz się w temacie nowych pomysłów na stosunkowo tanie i wygodne rozwiązania mieszkalne, z pewnością słyszałeś o domkach mobilnych. Funkcjonują one pod różnymi nazwami: domki holenderskie, domki angielskie czy domki na kółkach, jednak zazwyczaj odnoszą się one do tego samego typu budowli – wytrzymałych konstrukcji z wbudowanymi kółkami, umożliwiającymi przenoszenie je z miejsca na miejsce w obrębie działki. To bardzo kusząca alternatywa dla tradycyjnych domów letniskowych czy przyczep kempingowych, dlatego też – jeśli chciałbyś stworzyć dla siebie azyl gdzieś za miastem – warto zastanowić się nad jego zakupem. Co jednak powinieneś wiedzieć, zanim się na to zdecydujesz?
Domek na kółkach to nie przyczepa kempingowa
To, że domek mobilny ma kółka, nie oznacza wcale, że pełni taką samą funkcję jak przyczepa kempingowa. Niestety nie jest on pojazdem, nie można po prostu przyczepić go do samochodu i zabrać ze sobą w świat. Kółka zamocowane w konstrukcji służą głównie do dwóch celów. Pierwszym z nich jest transport budowli do docelowego miejsca – gotowy domek można bezproblemowo wciągnąć na odpowiednią przyczepę i bezpiecznie przewieźć na posesję. Unika się tym samym składania konstrukcji na miejscu, ponieważ cały domek jest już przygotowany do zamieszkania. Oczywiście należy jeszcze podpiąć media, dodać brakujące elementy wyposażenia, ale nie są to bardzo inwazyjne zabiegi naruszające samą strukturę budowli. Drugim celem kółek przy domkach typu holenderskiego jest możliwość przesuwania ich z miejsca na miejsce w obrębie działki. Jeśli uznasz, że miejsce przy stawie jednak nie jest odpowiednie do postawienia tam budowli albo chciałbyś, żeby światło słoneczne wpadało rano do innych pomieszczeń, możesz przesunąć swój domek w zupełnie inne miejsce. Nie jest to konstrukcja stale związana z gruntem, dlatego też powinno odbyć się to bez żadnych problemów.
Lepsze nasze niż importowane
Zakup używanego domku holenderskiego wydaje się dużo bardziej opłacalny finansowo niż kupno nowej konstrukcji na kółkach. To oczywiste, że ceny takich budowli są dużo niższe niż tych produkowanych przez rodzime firmy. Tymczasem roważając taką decyzję, trzeba mieć na względzie czynniki nie tylko finansowe, ale również potencjalne koszty późniejszego utrzymania, a nawet remontu siedliska! Używane domki holenderskie, sprowadzane najczęściej właśnie z Holandii lub Anglii, nie są tak naprawdę dostosowane do warunków atmosferycznych panujących w Polsce. Zmiany klimatu zrobiły co prawda swoje, ale nadal późną jesienią, wczesną wiosną, a przede wszystkim zimą zdarzają się mroźne dni. Spędzanie ich w domku, który ma cienkie ściany, nie będzie najlepszym pomysłem. Tymczasem rodzimi producenci domków mobilnych nie dość, że świetnie znają się na rzeczy, to również doskonale wiedzą, jak sprawić, żeby domek na kółkach mógł być nie tylko letnim miejscem spotkań, ale również całorocznym siedliskiem. Odpowiednia grubość ścian, liczne ocieplenia, a także zamontowane grzejniki (czy to pod ogrzewanie elektryczne, czy gazowe) sprawią, że w domek będzie można bez przeszkód użytkować przez cały rok. Jeśli nadal uważasz, że używany domek na kółkach będzie lepszym wyjściem, pomyśl o potencjalnych naprawach i udogodnieniach, które będziesz musiał do niego wprowadzić. Może zatem warto przemyśleć sprawę jeszcze raz i przejrzeć ofertę polskich producentów domków mobilnych, którzy oferują naprawdę interesujące i nie zawsze bardzo drogie rozwiązania.
Własne pomysły na domek mobilny
Co jednak, kiedy wydaje Ci się, że każdy domek na kółkach wygląda tak samo i że prościej zdecydować się na domek letniskowy, ponieważ będziesz mieć wpływ na projekt. Cóż, żaden domek nie wygląda tak samo z jednego prostego powodu – właściwie na każdym kroku masz możliwość ingerencji w niektóre elementy konstrukcji. Jeśli żaden z gotowych projektów producenta domków na kółkach Ci się nie spodoba, wówczas pozostaje jeszcze jedna możliwość – domki mobilne na wymiar. Tu wystarczy, że umówisz się na rozmowę z firmą zajmującą się produkcją takich budowli i przedstawisz swoje oczekiwania. Będziesz mógł wybrać nie tylko typowe elementy jak: grubość ocieplenia ścian i dachu, liczbę i układ pomieszczeń, wielkość okien, kolor elewacji, paneli zewnętrznych, rozmieszczenie oświetlenia, czy też rodzaj zainstalowanego ogrzewania, ale i zdecydować się na dodatkowe rozwiązania, np. zainstalowanie klimatyzacji czy dobudowanie tarasu. Ponadto będziesz mieć również bardzo duży wpływ na wyposażenie. Oprócz standardowych mebli i sprzętów możesz poprosić o dodatkowe wyposażenie, jak chociażby kominek elektryczny, łóżka piętrowe, narożnik, bidet czy pisuar.
Źródło: Ecomobilehome – producent mobilnych domków holenderskich całorocznych