7 grudnia, 2024
OSTATNIO!
20 października, 2019

Pogrzeb katolicki a świecki – czym się różnią?

Autor 0 880 Views

Pogrzeby świeckie wielu osobom kojarzą się z czasami PRL-u, gdy państwo promowało niereligijne odprawianie rytuałów pogrzebowych. Jednak tendencja odprawiania humanistycznych, czyli świeckich pogrzebów zaznacza się coraz wyraźniej, nie tylko na zachodzie, lecz także w Polsce.

Jak wygląda pogrzeb świecki?

Schematu pogrzebu świeckiego nie ustala się z góry, zatem ceremonia może zostać indywidualnie dopracowana czy dostosowana do ostatniej woli zmarłego. Jeśli chodzi o pogrzeby katolickie, każdy z nich wygląda podobnie, są prowadzone przez księdza i przebiegają według jednego rytuału. W przypadku pogrzebów humanistycznych są one prowadzone przez mistrza ceremonii, z którym rodzina ustala przebieg pogrzebu. Takim Mistrzem Ceremonii może być także kobieta.

Mistrz Ceremonii – na czym polega jego rola?

Mistrz Ceremonii indywidualnie ustala z rodziną zmarłego przebieg pogrzebu. Zbiera wiadomości o zmarłym, wysłuchuje wspomnień o nim, co pozwala mu odpowiednio przygotować się do poprowadzenia takiej uroczystości. Z nim również rodzina ustala wybór odpowiedniej oprawy muzycznej, jaką najczęściej jest muzyka poważna, ale nie jest to wymogiem. Bywa, iż rodzina decyduje się na ulubione utwory muzyczne zmarłego, jak chociażby piosenki Franka Sinatry, czy jak w przypadku niedawno zmarłego profesora Zbigniewa Religi – Louisa Armstronga.

Mistrz Ceremonii jest osobą, która wygłasza mowę o zmarłym, a zatem o tym, jaki był i jaki pozostanie we wspomnieniach bliskich, opowiada o jego dokonaniach czy o ulubionych zajęciach i pasjach.

To świeckie ostatnie pożegnanie jest również chwilą na snucie refleksji o zmarłym, mistrz wyraża podziękowania rodzinie i przyjaciołom zmarłego za przybycie na uroczystość, czasami w ich imieniu wyraża żal. Zindywidualizowany charakter ceremonii pozwala także na przytaczanie ulubionych cytatów z książek, które szczególnie cenił zmarły czy wygłoszenie jego ulubionych wierszy. Zdarzają się również takie pogrzeby humanistyczne, na których wyświetlane są zdjęcia, a nawet filmy z udziałem zmarłego.

Mowę pożegnalną może wygłosić również członek rodziny osoby zmarłej czy jego bliski przyjaciel, chociaż nie jest to łatwym zadaniem, musi on bowiem pokonać żal i przełamać smutek, aby przekonująco wspominać zmarłego, jednocześnie dając pozostałym w żalu osobom nadzieję. Jednak mowy pogrzebowe w wykonaniu bliskich są również praktykowane, a także coraz popularniejsze.

Pogrzeb świecki a katolicki

Różnica między świeckim a katolickim pogrzebem jest znaczna, chociaż sam mistrz ceremonii bywa czasami mylony z księdzem. Przede wszystkim jednak na takim pogrzebie nie odprawia się modlitw, nie śpiewa religijnych pieśni, ani nie praktykuje innych obrzędów, wiążących się z wiarą katolicką. Nie ma również symboli religijnych, a treść mowy pogrzebowej dotyczy zmarłego, skupia się na jego charakterystyce, nie zaś, jak ma to miejsce podczas katolickich pogrzebów – zbawienia jego duszy po śmierci.

O pogrzebach katolickich można natomiast powiedzieć, iż są one schematyczne, oparte na wytycznych kanonicznego prawa, natomiast przebieg pogrzebu świeckiego nie jest regulowany żadnymi z góry narzuconymi regułami, zależy więc od oczekiwań rodziny, a często osoby zmarłej, jeśli ta za życia pozostawiła odpowiednie rozporządzenia. Istnieją między nimi też pewne podobieństwa, jak chociażby to, iż uroczystość świecka również najczęściej składa się z dwóch części. Pierwsza odbywa się w domu pogrzebowym, a drugą stanowi odprowadzenie zmarłego do grobu, na którym – podobnie jak w przypadku pogrzebu religijnego – składa się wieńce i wiązanki.

Dlaczego pogrzeby świeckie zyskują na popularności?

Na pogrzeby świeckie decydują się nie tylko celebryci czy osoby niewierzące. Chociaż dla wielu osób świeckie pogrzeby są nie do pomyślenia, sukcesywnie zyskują one na popularności. Jest to również alternatywa w przypadku, gdy ksiądz odmówił katolickiego pochówku. Ponadto świeckie pogrzeby mające indywidualny, dostosowany do zmarłego przebieg, doskonale wpisują się w klimat epoki.

Źródło; Usługi pogrzebowe Elizjum

Następny

Catering na specjalne okazje

20 listopada, 2019 0