24 maja, 2024
OSTATNIO!
8 października, 2019

Depresja – co należy wiedzieć o depresji

Autor 0 1485 Views

Depresja to choroba, która w ostatnich latach występuje coraz częściej. Pomimo tego w społeczeństwie ciągle brakuje dostatecznej wiedzy na temat rozpoznawania i leczenia tej niezwykle groźnej choroby.

Czym jest depresja?

Depresja to choroba, która objawia się głębokim smutkiem i znacznie upośledza codzienne funkcjonowanie. Wokół tej choroby narosło bardzo dużo mitów, często jest rozpoznawana za późno lub w ogóle nieleczona. Wynika to z faktu, że w naszym społeczeństwie ciągle występuje stygmatyzacja osób z problemami psychicznymi. Wizyty u lekarzy psychiatrów oraz u psychologów postrzegane są, jako coś wstydliwego. Na szczęście w ostatnich latach powoli się to zmienia.
Depresja może występować w dwóch rodzajach. Pierwszy z nich to depresja egzogenna, czyli spowodowana czynnikami zewnętrznymi. Najczęściej są to utrata pracy, choroba, zadłużenie czy śmierć bliskiej osoby. Tego typu depresję leczy się stosunkowo łatwo. Z kolei drugi typ, depresja endogenna pojawia się  bez wyraźnych powodów i taka depresja jest bardzo trudna do leczenia.

Objawy depresji

Głównie objawy depresji to obniżony nastrój utrzymujący się od kilku tygodni, płaczliwość, poczucie winy, problemy ze snem, zaburzenia apetytu. Gdy depresja jest nieleczona objawy szybko nasilają się, do tego stopnia, że w pewnym momencie chory nie jest w stanie wstać z łóżka i dręczą go myśli samobójcze. Depresja może więc być chorobą śmiertelną dlatego tak ważne jest żeby zacząć ją leczyć odpowiednio wcześnie. Lekarz psychiatra po przeprowadzeniu wywiadu z chorym dobierze leki. Zazwyczaj stosuje się leki antydepresyjne, które poprawiają nastrój. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że zaczynają one działać dopiero po kilku tygodniach stosowania. Ponadto chorym cierpiącym na depresję przepisuje się wspomagająco leki o działaniu uspokajającym oraz leki nasenne. Zaleca się też dużo ruchu, przebywanie w towarzystwie innych osób i optymistyczne myślenie. Warto zastosować sprawdzone techniki relaksacyjne i ćwiczenia oddechowe.

Następny

Domowe kosmetyki – pielęgnacja cery i włosów

8 października, 2019 0