27 kwietnia, 2024
OSTATNIO!
22 września, 2019

Sprawdzone kleje do ceramiki i kamienia

Autor 0 1402 Views

Płytki ceramiczne oraz kamień są popularnym materiałem wykończeniowym. Wbrew powszechnej opinii ich układanie może stanowić spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli do tego celu nie używa się odpowiedniego kleju.

Dobrze dobrany klej to nie tylko ułatwienie dla układającego, ale jednocześnie stanowi on gwarancję, iż wykończona płytkami czy kamieniem powierzchnia będzie trwała. Wybierając odpowiedni klej do ceramiki i kamienia nie należy zatem kierować się jego ceną, lecz sprawdzić dokładnie, jakie ma on właściwości.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów klejów, z jakich część stanowią kleje uniwersalne, które w teorii powinny nadawać się również do przymocowania płytek czy kamienia, jednak zdecydowanie się na takie rozwiązanie może skutkować koniecznością doklejania źle przymocowanych płytek, albo nawet spowodować, iż całą powierzchnię trzeba będzie układać od nowa.

Jeśli płytki i kamień mają być układane na zewnątrz, zastosowany klej musi posiadać podwyższone właściwości mrozoodporne, zaś w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego winien cechować się odpowiednią elastycznością, jak również wysoką siłą wiązania.

Kleje do ceramiki i kamienia

TERMOLEP GL to klej uelastyczniony o podwyższonych właściwościach roboczych. Jest on przeznaczony do przyklejania płytek ceramicznych podłogowych oraz ściennych, tak wewnątrz, jak też na zewnątrz budynków. Doskonale sprawdzi się na różnorodnych podłożach, jak zwykły beton, tynk cementowy i cementowo-wapienny, a także jastrychy cementowe. TERMOLEP GL może być również stosowany na jastrychach z ogrzewaniem podłogowym. Powierzchnia, na którą przyklejane będą płytki, musi zostać uprzednio odpowiednio przygotowana, a zatem czysta, trwała oraz wysezonowana, należy ją także odpowiednio zagruntować, najlepiej dedykowanym do tego celu GRUNLITEM-U albo GRUNLITEM-G w przypadku występowania warstw o gorszej przyczepności. TERMOLEP GL jest gotowy do użytku po wymieszaniu go z czystą wodą w odpowiedniej, zalecanej przez producenta proporcji.

Do przyklejania wszystkich rodzajów płytek ceramicznych, bez względu na ich wymiary, a także do klinkieru i gresu można zastosować wysokoelastyczny klej TERMOLEP-EL, jaki doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku przyklejania płytek wewnątrz budynku, jak też na zewnątrz. Klej ten wykazuje doskonałe właściwości w przypadku różnych podłoży, a zatem sztywnych, ale również podatnych na odkształcenia, jest polecany także do jastrychy z ogrzewaniem podłogowym. Podobnie, jak w przypadku jego poprzednika, powierzchnia, do której będą przyklejane płytki, powinna być czysta, trwała i wysezonowana, należy ją również odpowiednio zagruntować właściwie dobranymi preparatami gruntującymi jak GRUNLIT -G albo GRUNLIT -U.

Natomiast w przypadku płytek gresowych, glazury oraz terakoty, jakie mają zostać położone wewnątrz budynku, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kleju do gresu TERMOLEP-GR, który dobrze sprawdza się na poziomych powierzchniach, które nie są narażone na duże odkształcenia, spowodowane zmianami temperatur. TERMOLEP-GR doskonale sprawdzi się na wszelkich cementowych i cementowo-wapiennych tynkach, a także na tynkach gipsowych czy wykonanych na bazie cementu. Można go również stosować na jastrychach z ogrzewaniem podłogowym. W przypadku kleju TERMOLEP-GR temperatura panująca w pomieszczeniu, w którym będą układane płytki, winna mieścić się w przedziale od +5oC do +25oC, zaś powierzchnia winna zostać odpowiednio przygotowana oraz zagruntowana przeznaczonymi do tego preparatami, jak GRUNLIT-G bądź GRUNLIT-U.

Nie można zapominać, iż o jakości posadzki, czy ściany, wykończonej z użyciem płytek ceramicznych bądź kamienia nie świadczy jedynie wysoka jakość tych materiałów wykończeniowych. Jeśli efekt ma być odpowiedni, należy zainwestować także w odpowiednie oraz właściwie dostosowane kleje oraz grunty. Bez tego nawet najdroższa glazura czy płytki klinkierowe nie będą wyglądały dobrze, a także mieć będą tendencję do odpadania, co narazi inwestora na niepotrzebne koszty i konieczność przeprowadzania napraw, albo nawet układania płytek od nowa.

Źródło: Kosbud