11 listopada, 2024
OSTATNIO!
20 września, 2019

HDS-y szosowe versus HDS-y terenowe – które wynająć

Autor 0 1261 Views

Transport to jeden z bardzo istotnych elementów całej inwestycji. To od niego zależy, czy wszystkie elementy dotrą na miejsce w nienaruszonym stanie, czy będą odpowiednio zabezpieczone i czy dojadą na czas. W przypadku budowy czy remontu nie wystarczy zdać się na zwykły samochód osobowy – zwyczajnie nie będzie w stanie pomieścić wszystkich materiałów i maszyn. Niezbędne może się okazać wynajęcie transportu od specjalistycznej firmy. Popularnym rozwiązaniem są tzw. HDSy, czyli hydrauliczne dźwigi samochodowe.

HDS – sprzęt do zadań specjalnych

Samochód ciężarowy, który jest wyposażony w żuraw przeładunkowy (nazywany właśnie HDSem) może mieć ładowność nawet do dwudziestu czterech ton. Już sam ten fakt pokazuje, że można go wykorzystywać do transportu towarów czy maszyn o wielkich i nietypowych gabarytach. Dźwig ma wysięg nawet do dwudziestu sześciu metrów – dzięki czemu nawet duży ładunek można swobodnie przenosić. Z kolei maksymalny udźwig to ponad 16 ton. Pojazdy HDS umożliwiają także załadunek oraz rozładunek przewożonych towarów i sprzętów. Często tego typu transport jest wykorzystywany między innymi do przewozu kontenerów.

HDS szosowy

HDSy szosowe sprawdzą się w przypadku, kiedy mamy do przewiezienia towary, kontenery lub maszyny na długich trasach, najczęściej po utwardzonej drodze. Również te związane z dojazdem do placu budowy, składowania czy do magazynu. Dostępne samochody ciężarowe mają zamontowany żuraw za skrzynią ładunkową lub za kabiną. Jest możliwość wyboru skrzyni ładunkowych o różnych wymiarach – w zależności od zapotrzebowania każdej inwestycji. 

Tego typu transport używany jest w przypadku przewożenia między innymi materiałów budowlanych, maszyn i sprzętów, kontenerów, ale też agregatów czy konstrukcji stalowych i drewnianych. HDS szosowy jest wygodnym rozwiązaniem logistycznym w przypadku przewozu różnego rodzaju gabarytów na dużych odległościach. Co ważne, samochochodowe dźwigi hydrauliczne pozwalają nie tylko na przewóz tak szerokiej gamy towarów czy sprzętu, ale również umożliwiają ich załadunek i rozładunek.

HDS terenowy

Nie zawsze dojazd do placu budowy jest łatwym zadaniem. Często może się to wiązać z przejazdem po nieprzygotowanych i nieukończonych jeszcze drogach, po wielu nierównościach i przeszkodach. Właśnie w takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie HDS terenowy. Ładowność i udźwig tego typu transportu może być nieco mniejszy od tego, jaki jest   przypadku HDSu szosowego, jednak pozwala na bardziej swobodne manewry, na dodatek na terenach o nieutwardzonej powierzchni. Do dyspozycji są pojazdy terenowe z napędami 4×4, 6×6 i 8×8. Również w tym przypadku często takim transportem przewożone są między innymi kontenery, konstrukcje stalowe i budowlane, sprzęty, maszyny, ale też materiały sypkie czy więźby dachowe. Załadunek i rozładunek również mogą mieć miejsce na nierównym i nieutwardzonym terenie.

HDS niskopodwoziowy

Jest jeszcze jeden rodzaj transportu HDS, który można wymienić – niskopodwoziowy. Najczęściej stosuje się go do przewozu ponadnormatywnych urządzeń budowlanych. W tym przypadku samochody ciężarowe są wyposażone w naczepy z najazdami, właśnie dla różnego rodzaju maszyn.  Może być wykorzystywany do transportu na dużych odległościach.

Który rodzaj transportu wybrać?

Jeśli w planie mamy przewóz dużych gabarytów – zwłaszcza na dalekie trasy lub na trudnym terenie – najlepiej sprawdzi się nam transport HDS. Niektórzy mogą się jednak zastanawiać, który rodzaj pojazdów ostatecznie wybrać i który najlepiej się sprawdzi w przypadku poszczególnych inwestycji. Profesjonalna firma, zajmująca się wynajmem hydraulicznych dźwigów samochodowych podpowie, który model będzie najlepszym rozwiązaniem – zwłaszcza w przypadku nietypowych i skomplikowanych zleceń. Zapewni także dobry stan techniczny każdego pojazdu, jak również obsługę przez wyspecjalizowanych i doświadczonych operatorów.

Źródło: Wyburzanie budynków, ścian, domów – Avio Star

 

Następny

Sprawdzone kleje do ceramiki i kamienia

22 września, 2019 0