27 kwietnia, 2024
OSTATNIO!
  • Home
  • Medycyna
  • Zgłoś się na USG, gdy wyczujesz guzki podskórne
20 września, 2019

Zgłoś się na USG, gdy wyczujesz guzki podskórne

Autor 0 1807 Views

Guzki podskórne najczęściej są lekceważone i nie wywołują większego niepokoju u pacjentów. Dzieje się tak, gdyż mało kto podejrzewa, że może być to objaw poważnej choroby. Bywa oczywiście, że okazują się one być niegroźnymi tłuszczakami. Jednak aby się o tym przekonać, niezbędne jest poddanie się odpowiednim badaniom diagnostycznym. Do najlepszych i najszybszych badań z zakresu diagnostyki obrazowej zalicza się badanie USG. Jednak kiedy na nie się zgłosić w przypadku wykrycia w swoim ciele guzków podskórnych?

Charakterystyka badania ultrasonograficznego

Badanie ultrasonograficzne pozwala na szybkie i łatwe diagnozowanie zmian zlokalizowanych w tkankach podskórnych. Jest ono często zlecane przez lekarzy, ze względu na swoją precyzję i szybkość diagnozy, która jest dostępna zaraz po zakończeniu badania. Natomiast pacjenci najbardziej chwalą sobie bezbolesność i niedługi czas realizacji badania. Ponadto nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania badania ultrasonograficznego. Jest ono całkowicie bezpieczne zarówno dla dzieci i osób starszych, jak i dla kobiet w ciąży czy karmiących piersią. Badanie USG opiera się na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych. Zróżnicowanie długości fal odbitych od narządów wewnętrznych i miękkich tkanek podskórnych, pozwala na ich nieinwazyjne i bezbolesne obrazowanie. Co najważniejsze, fale ultradźwiękowe pozostają absolutnie bez wpływu na ludzki organizm i dzięki temu badanie może być wielokrotnie powtarzane, bez występowania jakichkolwiek skutków ubocznych.

O czym może świadczyć występowanie guzków podskórnych – dla pewności wykonaj USG

Guzki podskórne to szeroka grupa zjawisk. W zależności od ich struktury, budowy i kształtu, mogą być całkowicie niegroźne bądź też wręcz przeciwnie – mogą świadczyć o poważnej chorobie wymagającej podjęcia natychmiastowego leczenia. Tak czy inaczej, w pierwszej kolejności niezbędne jest ich zbadanie i zdiagnozowanie, aby kolejne kroki były precyzyjne i skuteczne.

Guzki podskórne najczęściej są niebolesne, okrągłe lub lekko wydłużone w kształcie i bywa również, że łatwo przesuwają się względem otaczających je tkanek. Bez specjalistycznej wiedzy medycznej ciężko jest jednak ocenić z jakim rodzajem zmiany podskórnej mamy do czynienia. Czasem już po pierwszej wizycie u lekarza pierwszego kontaktu okazuje się, że jest to niegroźna zmiana. Znacznie częściej jest jednak wymagana dalsza diagnostyka. Lekarze zalecają jednak bezwzględne zgłoszenie się na badanie USG w kilku przypadkach.

Zaleca się dokładne zbadanie wszystkich guzów skóry i tkanki podskórnej, również w sytuacji, gdy występują obrzęki mięśni, asymetria w obwodzie na przykład kończyn, dolegliwości bólowe oraz powiększenie powierzchownych węzłów chłonnych, co najczęściej świadczy o występowaniu stanu zapalnego w organizmie. Wśród różnych typów guzków podskórnych możemy mieć do czynienia z kaszakiem, tłuszczakiem, włókniakiem bądź naczyniakiem. Zdarzają się także guzki będące zmianą nowotworową. Należy jednak pamiętać, że każda zmiana wcześnie zbadana i zdiagnozowana może zostać odpowiednio leczona. Natomiast wczesne podjęcie leczenia jest najlepszą drogą do całkowitego powrotu do zdrowia – bez dalszych komplikacji.

Jak przebiega USG tkanek podskórnych?

USG tkanek podskórnych, niezależnie od lokalizacji guzka, nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań. Ponadto jest ono całkowicie bezbolesne i szybkie. Nie ma także przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej. Należy odsłonić obszar, który będzie poddawany badaniu, następnie lekarz zabezpiecza ubrania ligniną i nanosi na skórę specjalny żel. W dalszej kolejności lekarz przystępuje do wykonania badania. Zarówno przed badaniem, w trakcie, jak i po jego zakończeniu, pacjent może zadawać lekarzowi pytania, jeśli tylko nasuną mu się jakiekolwiek wątpliwości. Wynik może być omawiany przez lekarza na bieżąco w trakcie badania, bądź też zbiorczo już po jego zakończeniu. Ważne jest, że wynik i diagnoza są dostępne dla pacjenta zaraz po zakończeniu badania USG. Pacjent otrzymuje również opis badania wraz z dokumentacją zdjęciową z jego przebiegu. Stanowią one materiał porównawczy przy kolejnych badania kontrolnych bądź też podstawę do konsultacji z innym lekarzem specjalistą.

Źródło: Gabinet USG – badania USG i Dopplera Warszawa