27 kwietnia, 2024
OSTATNIO!
  • Home
  • Technologie
  • Sprężarki olejowe a bezolejowe — poznaj różnice w działaniu i zastosowaniu
31 stycznia, 2022

Sprężarki olejowe a bezolejowe — poznaj różnice w działaniu i zastosowaniu

Autor 0 464 Views

Rynek sprężarek powietrza oferuje wiele produktów, których zróżnicowanie pozwala z łatwością dopasować je do potrzeb zakładu i konkretnych procesów produkcyjnych. Jedną z podstawowych cech rozróżniających kompresory jest podział na urządzenia olejowe i bezolejowe. Jednak aby zdecydować się na jedno z nich, należy dobrze poznać wszystkie oraz mocne i słabe strony każdego z urządzeń. Przedstawiamy najważniejsze różnice w działaniu i zastosowaniu pomiędzy sprężarkami olejowymi a bezolejowymi.

Sprężarki olejowe — mocne i słabe strony tych urządzeń

Sprężarki olejowe, jak sama nazwa sugeruje, w swojej pracy wykorzystują wtrysk oleju. Pełni on zarówno rolę czynnika smarującego i zmniejszającego tarcie, jak również chłodzącego. Tym samym w momencie, gdy powietrze jest zasysane i transportowane wzdłuż ślimaków do komory sprężania, olej wypełnia przestrzenie między ślimakami. Oprócz tego wszystkie elementy toczne, na których występuje tarcie, są smarowane olejem. Dzięki temu nie ma ryzyka zatarcia urządzenia i wystąpienia nagłej, poważnej awarii. Jest to szczególnie ważne w przemyśle, gdzie każdy przestój kompresora może się wiązać z dużymi stratami finansowymi.

Na tym jednak nie kończą się zastosowania i zalety użycia wtrysku oleju w kompresorze. Jak już wspomniano, jego rolą jest także chłodzenie urządzenia i utrzymywanie go w optymalnej temperaturze podczas pracy. Dzięki temu olejowe sprężarki powietrza nie wymagają przerw w pracy i z powodzeniem mogą pracować w trybie ciągłym. Wśród zalet kompresorów olejowych warto też wspomnieć o ich zbiornikach, które swoją pojemnością znacznie przewyższają zbiorniki montowane w sprężarkach bezolejowych. Większe możliwości magazynowania sprężonego powietrza eliminują spadki ciśnienia czy przestoje w dostawie sprężonego powietrza do układu.

Należy jednak pamiętać, że kompresory olejowe generują sprężone powietrze zanieczyszczone drobinkami oleju. Nawet po zastosowaniu specjalistycznych mechanizmów uzdatniania nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie tego zjawiska. Dlatego też w branżach, gdzie niezbędne jest stosowanie sprężonego powietrza klasy 0, nie poleca się stosowania olejowych sprężarek powietrza. Jednak nie zawsze stanowi to problem i tak przykładowo kompresory olejowe doskonale nadają się do warsztatów samochodowych i wulkanizacyjnych.

Ponadto sprężarki powietrza olejowe są dużo większe niż ich bezolejowe odpowiedniki. Decydując się na stosowanie tych urządzeń w swoim zakładzie należy dobrze przemyśleć ich lokalizację ze względu właśnie na duże gabaryty i mniejszą mobilność. Tylko nieliczne modele olejowych sprężarek są wyposażone w kółka, które umożliwiają przemieszczanie. Trzeba także pamiętać, że kompresory olejowe są nieco bardziej skomplikowane w obsłudze, a i sam serwis jest bardziej kłopotliwy. Użytkownik musi z kolei pamiętać o regularności i systematycznym serwisowaniu urządzenia, a częstotliwość ta jest nieco większa niż w przypadku sprężarek bezolejowych. Na sam koniec należy zadbać o odpowiednią utylizację kondensatu wodno-olejowego. Produkt ten nie pozostaje obojętny dla środowiska i należy odpowiednio zadbać o jego usuwanie. 

Sprężarki bezolejowe — wady i zalety ich wykorzystania

W sprężarkach bezolejowych wszystkie elementy ruchome zostały wykonane z materiałów minimalizujących tarcie. Dzięki temu nie jest konieczne stosowanie oleju jako czynnika smarującego. Tym samym proces produkcji sprężonego powietrza jest dużo czystszy, a skompresowany gaz ma znacznie lepszą jakość. Obsługa bezolejowych sprężarek powietrza jest niebywale łatwa a serwisowanie proste. Co ważne, wizyty serwisanta w przypadku tych urządzeń mogą być znacznie rzadsze i nie spowoduje to żadnej szkody dla kompresora, jego pracy czy wydajności. 

Jednak to, co jest najważniejsze przy charakterystyce kompresorów bezolejowych, to jakość otrzymywanego przy ich pomocy powietrza. Brak mgły olejowej powoduje, że nie ma absolutnie żadnego zagrożenia występowaniem cząsteczek oleju w sprężonym powietrzu. A dzięki zastosowaniu prawidłowo dobranych filtrów i skalibrowaniu całego systemu uzdatniania, możliwe jest uzyskanie sprężonego powietrza klasy 0. Dzięki temu bezolejowe sprężarki powietrza są stosowane we wszystkich branżach, gdzie najwyższa czystość sprężonego powietrza jest kluczowa i niezbędna. Na korzyść kompresorów bezolejowych przemawiają również ich gabaryty. Są to urządzenia małe i wygodne w użyciu. Sprawdzą się doskonale nawet w mniejszych zakładach czy warsztatach, a dzięki kompaktowym rozmiarom są znacznie bardziej mobilne.

Jednak ze względu na wyeliminowanie oleju kompresory bezolejowe narażone na pracę w wyższych temperaturach sprężania i ryzyko przegrzania. Kompresory bezolejowe powinny współpracować z dużymi zbiornikami powietrza w celu lepszego chłodzenia i obniżenia temperatury sprężonego powietrza w układzie.

źródło: almig.pl