Rozwój handlu międzynarodowego z Chinami stale przyspiesza. Coraz więcej towarów trafia do Europy z ChRL. Jak wybrać transport ładunku, aby dotarł on szybko do europejskiego odbiorcy?
W jaki sposób dostarcza się towary z ChRL?
Towary z Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) są dostarczane do różnych części świata za pomocą różnych środków transportu i metod logistycznych. Najpopularniejszym sposobem na dostawę ładunków z Chin jest transport morski. Chińskie porty morskie, takie jak Szanghaj, Ningbo, Shenzhen czy Qingdao, są ważnymi węzłami transportu morskiego i obsługują ogromne ilości kontenerów wychodzących i przychodzących. Statki kontenerowe są wykorzystywane do przewozu towarów na różne kontynenty. Fracht morski wykorzystywany jest także w Europie i Polsce. Co więcej, wolumen takiego przewozu z roku na rok stale rośnie.
W Europie doskonałą alternatywą dla frachtu morskiego jest transport kolejowy z Chin. Realizowany on jest w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku, który pozwala ekspresowymi pociągami towarowymi na szybki przewóz dużych ilości ładunków z ChRL. Kolej transoceaniczna łącząca ChRL z Europą jest coraz bardziej popularna ze względu na swoją szybkość i konkurencyjność cenową w porównaniu z transportem lotniczym.
Kolejnym sposobem na transport towarów z Chin jest transport lotniczy, który jest stosowany głównie do przewozu towarów o wysokiej wartości lub pilnych dostaw. Chińskie lotniska, takie jak port lotniczy w Pekinie, Szanghaju czy Shenzhen, obsługują duże ilości towarów eksportowych i importowych.
Ostateczny wybór metody transportu zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj towaru, czas dostawy, koszty, odległość, dostępność infrastruktury transportowej oraz preferencje logistyczne przedsiębiorstwa. Dlatego firmy często stosują różne metody transportu w zależności od konkretnych potrzeb i okoliczności.
Optymalizacja czasu i kosztów w transporcie z Chin
Każdy z powyższych środków transportu ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Niewątpliwie najszybszym sposobem na przewóz towarów z Chin do Polski i Europy jest transport lotniczy. Samoloty cargo jednak są bardzo drogie, jednak pozwalają na dostarczenie ładunku w systemie door-to-door w czasie krótszym niż 2 tygodnie. Zatem jeśli importujesz towary i bardzo zależy Ci na czasie, możesz wybrać fracht lotniczy.
Najpopularniejszym środkiem transportu z Chin wciąż pozostaje fracht morski. Jednak jego ogromną wadą jest długi czas przewozu. Do niedawna podróż ładunku z Chin do Polski kontenerowcem w systemie door-to-door trwała często 2 miesiące i dłużej. Obecnie wraz z kryzysem na Morzu Czerwonym i omijaniem tego akwenu przez armatorów podróż ta wydłuża się o kolejne co najmniej 2 tygodnie. Wraz z wydłużeniem podróży wzrastają także koszty przewozu kontenera. Co więcej, transport morski ma także inne swoje ograniczenia. Jest podatny na warunki atmosferyczne — burze czy sztormy spowalniają dostawę ładunku, co sprawia, że znacząco wydłużają się łańcuchy dostaw. Ponadto, w transporcie morskim powszechne jest rolowanie kontenerów, co dodatkowo wydłuża podróż towarów.
Stosunkowo nowym, ale już sprawdzonym i błyskawicznie rozwijającym się środkiem transportu z Chin są ekspresowe pociągi towarowe. Zaletą tego rozwiązania jest stosunkowo szybka podróż, która w systemie door-to-door trwa nie dłużej niż 1 miesiąc (od 22 do 28 dni). Pociągi są niezwykle przewidywalne w zakresie czasu dostawy, co pozwala na dokładne planowanie łańcucha dostaw. We frachcie kolejowym nie stosuje się rolowania kontenerów, dzięki czemu raz załadowany kontener z pewnością dotrze do miejsca przeznaczenia w planowanym czasie. Zaskakuje także cena transportu jednego kontenera. Jest ona tylko nieco droższa, niż przewóz takiej jednostki kontenerowcem, a zapewnia dwu- a nawet trzykrotnie szybszą dostawę. Co więcej, ekspresowe pociągi towarowe z powodzeniem wykorzystywane są zarówno przez dużych, jak i małych przedsiębiorców. Można zorganizować przewóz całopociągowy lub drobnicowy. Co więcej, ceny za przewóz drobnicowy są bardzo konkurencyjne w stosunku do przewozu takiego ładunku frachtem morskim, a nawet często są tańsze. Kolej oferuje kontenery o zróżnicowanym przeznaczeniu, także cysterny czy chłodnie, więc sprawdza się w przewozie ładunków płynnych i wymagających odpowiednich temperatur (np. artykuły spożywcze).
źródło: SYMLOG Spedycja Międzynarodowa