24 kwietnia, 2024
OSTATNIO!
  • Home
  • Technologie
  • Podpowiadamy, jak skutecznie ochronić głowę i twarz przed urazami
15 października, 2019

Podpowiadamy, jak skutecznie ochronić głowę i twarz przed urazami

Autor 0 1305 Views

Ochrona głowy w postaci kasków i hełmów, jest najpopularniejszym i najczęściej stosowanym zabezpieczeniem, spośród wszystkich środków ochrony indywidualnej. Sytuacji, w których zachodzi potrzeba szczególnej ochrony głowy, jest w przemyśle i gospodarce bardzo wiele. Jednak zdarzają się również przedsiębiorstwa czy stanowiska pracy, na których oprócz potrzeby ochrony głowy, zachodzi także konieczność zabezpieczenia twarzy przed ewentualnymi urazami. Warto wiedzieć czy jest możliwość połączenia obu tych ochron i jaki wybór dają producenci, a także jak do tych produktów odnosi się ustawodawca. Tego wszystkiego można dowiedzieć się z poniższego tekstu.

Środki ochrony głowy pracowników

Zabezpieczenie głowy w sytuacjach ryzyka jest niezwykle ważne. Tym bardziej, że niektóre urazy głowy bywają na tyle poważne, że nie kończą się jedynie guzem, a mogą wręcz doprowadzić do poważnych urazów czaszki i mózgu. Do wyboru rynek oferuje różnorodne kaski i hełmy zapewniające zarówno skuteczną ochronę przed urazami mechanicznymi, jak i chemicznymi. Dodatkowo środki ochrony głowy mogą zabezpieczać także przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym lub przed niskimi temperaturami zimą. Wszystkie zagrożenia, przed jakimi chronią kaski i hełmy ochronne, dzielą się na poszczególne grupy:

  • mechaniczne – są to między innymi spadające przedmioty czy uderzenia o twarde elementy,
  • chemiczne – rozbryzgi i kapiące substancje chemiczne występujące w formie cieczy,
  • termiczne – skrajnie wysokie i niskie temperatury oraz odpryski stopionych metali, iskry czy promieniowanie cieplne,
  • optyczne – promieniowanie UV,
  • elektryczne – łuki elektryczne.

Kaski i hełmy ochronne wykonane są ze specjalnych tworzyw pochłaniających część siły uderzenia, tak aby głowa pracownika pozostawała nienaruszona. Choć większość środków ochronnych głowy występuje samodzielnie, to można znaleźć także modele połączone z innymi środkami ochrony pracowników, na przykład uszu czy też oczu i twarzy. W sytuacji, kiedy występuje potrzeba zastosowania jednocześnie kilku środków ochronnych, należy pamiętać, aby były one ze sobą kompatybilne, ewentualnie można wybrać modele łączące kilka środków ochronnych w jednym. Kompatybilność ma ogromny wpływ na komfort użytkowania i skuteczność ochrony. Co więcej, komfort nie powinien być kwestią drugorzędną, gdyż ma on ogromny wpływ na wydajność i efektywność pracy.

Środki ochrony twarzy pracowników

Wiele zadań, szczególnie w zakładach produkcyjnych i przemysłowych, wymaga stosowania u pracowników ochrony twarzy podczas ich codziennych obowiązków. Ochrona twarzy najczęściej przyjmuje postać osłon wykonanych z tworzyw sztucznych lub metalowych siatek oraz przyłbic ochronnych, wykonanych z tworzyw sztucznych. Dobór ochrony twarzy uzależniony jest od czynników ryzyka i potencjalnych zagrożeń występujących w miejscu pracy. 

Osłony twarzy najczęściej łączone są z ochroną oczu w postaci przysłon, okularów lub gogli, gwarantując pełną ochronę dla twarzy pracownika. Szczególnym rodzajem ochrony twarzyprzyłbice spawalnicze. Produkty te są przeznaczone do ochrony przed bardzo konkretnymi i specyficznymi zagrożeniami, jakie występują podczas spawania. Wykonywanie tej czynności bez odpowiedniej ochrony jest absolutnie zabronione, ponieważ stwarza ogromne ryzyko dla zdrowia pracownika.

Normy z zakresu ochrony twarzy i głowy pracownika podczas pracy

Normy dotyczące środków ochronnych pracowników występują oddzielnie dla ochrony głowy oraz ochrony twarzy. Jeśli jednak decydujemy się na zakup ochrony połączonej, to należy szukać na opakowaniu symboli norm dotyczących obu typów ochrony. Istotna w tym przypadku jest norma PN-EN1731 Ochrona indywidualna oczu – Siatkowe ochrony oczu i twarzy oraz norma PN-EN175 Ochrona osobista. Środki ochrony oczu i twarzy stosowane podczas spawania i w procesach pokrewnych. 

Ponadto ochrony głowy muszą zachować zgodność z normami PN-EN 397 Ochronne hełmy przemysłowe, PN-EN 812 Lekkie hełmy przemysłowe, PN-EN 14052 Wysokoskuteczne przemysłowe hełmy ochronne oraz w razie potrzeby PN-EN 50365 Hełmy elektroizolacyjne do prac przy instalacjach niskiego napięcia.

Źródło: Sklep BHP Prosave